Program Akademia Bezpiecznego Puchatka w klasie I

Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych. W ramach zajęć uczniowie z klasy pierwszej pod kierunkiem wychowawczyni uczyli się i utrwalali wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w domu, na drodze, w szkole oraz w Internecie. Pierwszaki poznawali zasady bezpiecznego poruszania się na drogach, numery alarmowe, znaki drogowe. Uczyli się udzielać pierwszej pomocy, właściwie i w odpowiednim czasie korzystać z Internetu, będąc świadomym zagrożeń, które mogą być wynikiem niewłaściwego spędzania czasu w sieci.

Uczniowie zweryfikowali swoją zdobytą wiedzę na zajęciach w ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa, który zdali pomyślnie. Szkoła otrzymała Certyfikat „Akademia Bezpiecznego Puchatka” a dzieci dyplomy.

Dzień bezpiecznego Internetu 2020

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu „Safer Internet”. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online. Również w naszej szkole  10.02.2020 odbyła się prelekcja oraz konkurs wiedzy na temat bezpiecznego zachowania w sieci.

Konkurs rozegrany został przy pomocy nowych technologi Kahoot.it, zwycięzcy otrzymali nagrody.

 

 

Zabawa karnawałowa klas młodszych

20 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III. Zabawę rozpoczął dźwięk syreny strażackiej oraz uroczyste powitanie wszystkich dzieci. W tym roku najwięcej było na sali strażaków, policjantów i księżniczek. Oprócz wspólnych tańców dzieci uczestniczyły również w różnych konkurencjach takich jak: skok przez węża strażackiego, rzut do celu, bieg slalomem i innych. Zabawa była bardzo udana o czym świadczą wspaniałe uśmiechy na twarzach dzieci. To był wyjątkowy bal!

„Tańcowała igła z nitką”

Dzieci z klas I-III miały okazję zapoznać się z zawodem krawca, który polega głównie na szyciu ubrań, a także na projektowaniu odzieży i wykrajaniu kawałków tkanin do jej sporządzania. Od takiej osoby wymaga się dużej precyzji, ponieważ najmniejsza różnica może spowodować, że tkanina będzie układać się w niewłaściwy sposób lub elementy wykroju przy zszywaniu nie będą do siebie pasować. Krawiec musi mieć również dużą wiedzę o właściwościach używanych materiałów oraz o technikach szycia, bowiem narzędzia i sposób szycia muszą być starannie dobrane do tkanin, tak aby ich nie zniszczyć.

Dzięki uprzejmości Pani Anny Gromali, która poprowadziła zajęcia warsztatowe, dzieci zapoznały się z niezbędnikiem każdej krawcowej (igły, nożyce, nici, naparstek, poduszeczka i szpilki), budową maszyny do szycia, a także tajnikami szycia ręcznego.  Dzieciom szczególnie podobało się, gdy Pani prowadząca w krótkim czasie uszyła z przygotowanego szablonu serce i misia. Następnie dzieci postanowiły spróbować swoich sił w tym zawodzie i uczyły się jak przewlec nić przez oko igły, jak wykonać podstawowy ścieg – fastrygę i jak zakończyć szycie supłem. Owocem ich pracy były piękne zimowe ozdoby: gwiazdki i rękawiczki.

Bardzo dziękujemy za przeprowadzenie warsztatów, które na długo zostaną w naszej pamięci.

ODBYŁ SIĘ II ETAP KONKURSU O PARKACH KRAJOBRAZOWYCH

14 lutego miał miejsce II etap ogólnopolskiego konkursu “Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Zgodnie z regulaminem konkursu ten etap odbywa się między szkołami w obrębie jednej gminy.

Na terenie naszego Zespołu, II etap konkursu odbył się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Udział w nim brały drużyny ze Szkoły Podstawowej w Kadczy i Szkoły Podstawowej w Zarzeczu. Uczniowie indywidualnie rozwiązywali test składający się z 25 pytań, zaś końcowa ocena drużyny była sumą punktów poszczególnych jej członków. Ostatecznie lepsi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kadczy. Ta drużyna zakwalifikowała się z terenu Gminy Łącko do III etapu konkursu. Gratulujemy.

Zmagania konkursowe odbyły się w gościnnych naszych progach Szkoły Podstawowej w Zarzeczu.