Byniowa Pszczoły Zdrowie

21 września uczniowie klasy 4 i 5 uczestniczyli wycieczce na  Byniową oraz  zajęciach w gospodarstwie pasiecznym Piotra Cebuli w Czerńcu.
O życiu pszczół, pozyskiwaniu miodu, pracy w pasiece, budowie ula, ramkach, plastrach i drobnym sprzęcie pszczelarskim opowiadał pan Piotr Cebula – wieloletni właściciel pasieki. W trakcie ciekawej prezentacji uczniowie mogli lepiej poznać i zrozumieć świat pszczół. Dużo emocji wśród uczniów wzbudziły akcesoria potrzebne do pracy pszczelarzowi. Pan Piotr opowiadał, jak należy ubierać się do pracy przy ulach, pokazał jak się zadymia ule, aby obłaskawić pszczoły broniące swojego dobytku funkcję to przekazał Łukaszowi Tomerze który świetnie sprawdził się w tej roli. Dzieci mogły przymierzyć kapelusz, dotknąć ramek pszczelarskich, obserwować jak w wirówce do miodu pozyskuje się miód z ramek i jak przez specjalny zawór wydostaje się złocisty, słodki miód. W szklanym ulu obserwowały pracę pszczół, poszukując królowej, która była oznaczona kolorową kropką.
Ponadto uczniowie poznali budowę plastra miodu umieszczonego w specjalnej ramce oraz zobaczyli gniazdo pszczele, na którym żyje rodzina pszczela wraz z matką. Dowiedzieli się, że pszczoły budują plastry w dwóch rozmiarach. Jeden – z mniejszych komórek – dla pszczoły robotnicy, drugi najczęściej na dole ramki – większy dla trutnia. Dzieci zdobyły również cenne informacje na temat tego, jak postępować w przypadku użądlenia przez pszczołę oraz jak odróżnić ją od osy.

Wystawa produktów pszczelich pozwoliła uświadomić dzieciom w jak wielu produktach leczniczych, kosmetycznych, higienicznych wykorzystywane są propolis, pyłek kwiatowy, czy miód. Poznały różne rodzaje miodu i ich właściwości zdrowotne.
Następnie pszczelarz zaprosił dzieci się na wycieczkę do centralnej części pasieki, gdzie skorzystały z domku do apiterapii. Pogoda była przepiękna, a uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć i usłyszeć pracowite pszczółki.
Po powrocie do gospodarstwa na uczniów czekała miła niespodzianka. Dzieci otrzymały prezenty w postaci słoiczków z miodem lipowym, aby zadbać o swoje zdrowie w czasie nadchodzących chłodnych dni oraz mogły się poczęstować się gruszkami.
Uczniowie zdobyli wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół: dowiedzieli się, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód.
Spotkanie z pszczelarzem poszerzyło wiedzę uczniów na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę.
Serdecznie dziękujemy Panu Piotrowi Cebula za przeprowadzenie zajęć i zaproszenie do gospodarstwa pasiecznego oraz Panu Jackowi Konstanty za opiekę podczas wycieczki – Jacek Kwit.